4 spôsoby, ako znížiť kŕčové žily a začať sa opäť cítiť aktívne

Celý deň ste boli na nohách, ste unavení, bolí vás to a trápi. Možno ste si dokonca všimli, že vaše žily opuchli a stali sa bolestivými. Ak je to tak, neznepokojujte sa – môže ísť len o kŕčové žily. V tomto článku vám povieme, čo sú kŕčové žily, poradíme, ako ich liečiť, ktorý prostriedok je lepšie použiť na liečbu kŕčových žíl, napríklad Neoveris. Podrobnejšie informácie nájdete v článku.

Čo sú kŕčové žily?

Kŕčové žily sú rozšírené žily, ktoré sa bežne vyskytujú na nohách v dôsledku chronickej žilovej nedostatočnosti (CVI). Tieto opuchnuté, skrútené alebo vypuklé žily môžu byť nevzhľadné, nepríjemné a dokonca bolestivé.

Môžu sa objaviť kdekoľvek na tele, ale najčastejšie sa vyskytujú na nohách.

Kŕčové žily postihujú približne jedného z troch ľudí starších ako 40 rokov a bežne spôsobujú bolesť a ťažobu nôh. Sú tiež rizikovým faktorom hlbokej žilovej trombózy (DVT).

Čo spôsobuje kŕčové žily?

Presná príčina kŕčových žíl nie je známa, ale existuje niekoľko teórií o tom, čo ich spôsobuje.

Najrozšírenejšou teóriou je, že zlý prietok krvi po tele vytvára na žily dodatočný tlak a spôsobuje ich rozšírenie a pokrútenie. To môže viesť k tomu, že kŕčové žily budú časom viditeľnejšie a bolestivejšie.

Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu prispieť k vzniku kŕčových žíl, patria:

-nadváha alebo obezita,

-výskyt kŕčových žíl v rodine,

-tehotenstvo alebo pôrod v minulosti.

Zvýšená fyzická aktivita, pri ktorej dochádza k tlaku na dolné končatiny (napr. dlhé státie).

Ak sa u vás vyskytujú kŕčové žily, pravdepodobne sa obávate, ako ovplyvnia vaše zdravie a pohodu. Kŕčové žily môžu byť nepríjemným a zahanbujúcim stavom.

Nie je však život ohrozujúci a existujú spôsoby, ako ich znížiť alebo odstrániť. Pre viac informácií prejdite nižšie.

Čo môžete urobiť na prevenciu alebo odstránenie kŕčových žíl?

Na liečbu kŕčových žíl je k dispozícii niekoľko liečebných postupov.

Vyhnite sa dlhému státiu

Čím dlhšie stojíte, tým je pravdepodobnejšie, že sa vám v nohách bude hromadiť krv. Ak musíte dlhšie stáť, snažte sa čo najviac pohybovať.

Noste pohodlnú obuv a ponožky s dobrou podporou

Ak vám to odporučí lekár alebo fyzioterapeut, noste kompresívne pančuchy.

Kompresívne pančuchy pomáhajú udržiavať prúdenie krvi späť do srdca zdola, takže sa v nohách a chodidlách zhromažďuje menej krvi.

Lekári tieto pančuchy predpisujú pacientom s kŕčovými žilami, ktorí pociťujú opuchy nôh alebo chodidiel v noci alebo počas dlhého sedenia (napríklad pri šoférovaní).

Nenoste oblečenie, ktoré je príliš tesné okolo pása alebo nôh

Tesné oblečenie vyvíja tlak na žily na nohách a spôsobuje ich rozširovanie a vystupovanie z kože.

Zvyšuje tiež krvný tlak v nohách, čo sťažuje vášmu srdcu pumpovať krv z nôh späť k srdcu.

Uistite sa, že máte dostatok pohybu vo svojom každodennom programe

Skúste chodiť, behať, bicyklovať a plávať. To všetko sú vynikajúce formy cvičenia, ktoré zlepšia váš krvný obeh a znížia riziko vzniku kŕčových žíl.

Snažte sa vykonávať jedno z týchto cvičení, aj keby to malo byť len 10 minút v čase obeda. ale nie príliš veľa, pretože to zvýši váš krvný tlak a ešte viac zaťaží žily, čo môže spôsobiť ich prasknutie alebo prasknutie, ktoré môže byť veľmi bolestivé a vyžaduje si lekársku pomoc, ak sa nelieči.

Aké sú ďalšie možnosti zníženia a liečby kŕčových žíl?

Medzi ďalšie možnosti zníženia a liečby kŕčových žíl patria nasledujúce:

Voľnopredajné lieky

Niektoré voľnopredajné prostriedky zahŕňajú lokálne roztoky, ako je Neoveris, alebo doplnky stravy, ako sú vitamín K, lucerna a produkty zo semien gaštana jedlého. Tie môžu pomôcť znížiť opuch a podporiť prietok krvi.

Skleroterapia

Skleroterapia je ďalšou možnosťou liečby kŕčových žíl. Pri tomto zákroku lekár vstrekne do žily sklerotizačný prostriedok, ktorý spôsobí jej zovretie. Táto liečba je zvyčajne účinná pri liečbe malých kŕčových žíl, ale Môžete ju použiť aj na liečbu veľkých kŕčových žíl, keď chirurgický zákrok neprichádza do úvahy.

Endovenózna laserová liečba (EVLT)

EVLT je ďalšou možnosťou liečby kŕčových žíl, ktorá si nevyžaduje chirurgický zákrok. Endovenózny laserový systém sa zameria na abnormálnu cievu a natrvalo ju uzavrie tým, že dodá tepelnú energiu priamo do steny žily.

Toto ošetrenie sa môže vykonať ambulantne a zvyčajne poskytuje pacientom dlhotrvajúce výsledky bez potreby celkovej anestézie alebo liekov na upokojenie.

Záverečné myšlienky

Existuje mnoho spôsobov odstránenia kŕčových žíl, niektoré sú staré, iné nové. Hoci chirurgický zákrok je pravdepodobne jediným skutočne účinným a dlhotrvajúcim riešením, niekedy záleží na cene a významným faktorom je aj potrebná časová investícia.

To, čo najlepšie funguje u jedného človeka, nemusí byť najlepším riešením pre vás, preto si urobte prieskum a pripravte si herný plán. Ak sa cítite pohodlne, vyskúšajte to na vlastnú päsť.